Blog o bankowości

            Blog o bankowości

środa, 27 listopada 2013

Co warto wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych?

Co warto wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych?

Coraz częściej słyszymy  o możliwości płacenia zbliżeniowo. Rośnie także liczba banków oferujących tę usługę. Zastanówmy się na czym to właściwie polega, czy jest korzystne dla nas i bezpieczne?



Płatność zbliżeniowa to rodzaj szybkiej płatności możliwej dzięki wykorzystaniu smartfona posiadającego odpowiednią technologię lub użyciu karty zbliżeniowej[1]. Dzięki temu nie trzeba już przeciągać karty przez czytnik i podawać kodu PIN, a samo płacenie za zakupy trwa znacznie krócej[2]. Płatności takie są możliwe do kwoty 50 zł.

Jak rozpoznać czy mogę płacić moją kartą zbliżeniowo?

Karty z funkcją płatności zbliżeniowych posiadają oprócz tradycyjnego paska magnetycznego wbudowany mikro procesor  z antenką pozwalającą na dokonywanie płatności zbliżeniowych. Karty zbliżeniowe posiadają specjalny znak z ikonką  fali radiowej (znaczek poniżej)[3].

Jakie są zalety?

Niewątpliwie największą zaletą jest szybkość dokonywania transakcji. Wystarczy, że sprzedawca wpisze kwotę do terminala, po czym my przyłożymy czytnik i po usłyszeniu krótkiego dźwięku zapłaciliśmy za nasze zakupy.

Dzięki tej możliwości możemy płacić małe kwoty. Małe transakcje są nieopłacalne dla sprzedawców, ponieważ wiążą się z wysokimi kosztami. Płatności zbliżeniowe wychodzą temu naprzeciw, coraz więcej punktów oferuje taką możliwość.

Technologia zbliżeniowa umożliwia nie tylko dokonywanie płatności kartą. Można wykorzystać w tym celu naklejki, breloczki, zegarki. Coraz częściej wykorzystuje się także telefony komórkowe[4].


Źródło: fot. mat. prasowe, MyWallet, http://symetria.pl/blog/artykuly/jak-placic-telefonem-w-sklepie/, [dostęp 27.11.2013].

Czy to jest bezpieczne?

Aby można było realizować transakcję zbliżeniowo, muszą być spełnione następujące warunki:
·        Karta aktywuje się tylko na sygnał czytnika jedynie na moment dokonywania konkretnej płatności.
·         Karta musi znajdować się blisko czytnika – ok 5 cm

Po zrealizowaniu transakcji czytnik natychmiast dezaktywuje się. Nie można więc przypadkowo zapłacić za zakupy innej osoby[5].

Na koniec filmik promujący płatności telefonem komórkowym:
http://www.youtube.com/watch?v=hLbmy4XQsMo



[1] Płatność zbliżeniowa, Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82atno%C5%9B%C4%87_zbli%C5%BCeniowa, [dostęp 27.11.2013].
[2] Jak wyżej ( na podstawie: Wojciech Boczoń, Telefonem zapłacimy zbliżeniowo jeszcze w tym roku, http://prnews.pl/wojciech-boczon/telefonem-zaplacimy-zblizeniowo-jeszcze-w-tym-roku-64023.html, [dostęp 27.11.2013].
[3] Nasze nowe karty, PKO BP, https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/karty/platnosci-zblizeniowe/karty-z-funkcja-platnosci-zblizeniowych-visa/, [dostęp 27.11.2013].
[4] Koprianiuk K., Płatności zbliżeniowe – wady i zalety, eGospodarka, http://www.finanse.egospodarka.pl/61485,Platnosci-zblizeniowe-wady-i-zalety,1,48,1.html, [dostęp 27.11.2013].
[5] Nasze nowe karty, PKO BP, https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/karty/platnosci-zblizeniowe/karty-z-funkcja-platnosci-zblizeniowych-visa/, [dostęp 27.11.2013].

7 komentarzy:

  1. Trzeba wiedzieć to, że należy uważać na to gdzie przykładamy kartę i na to gdzie ją przechowujemy. lepiej czasami zrobić bezpieczny przelew online https://www.cashbill.pl/platnosci i wtedy mamy pewność, że transakcja którą zrobiliśmy dojdzie na rachunek odbiorcy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Musimy wiedzieć przede wszystkim to, że płatności internetowe czy mobilne to bardzo bezpieczny sposób na przeprowadzenie udanej transakcji. Oczywiście jeśli nie będziemy uważali i nasze dane będą w dość prosty sposób dostępne dla osób postronnych możemy narazić się na utratę gotówki. Fajnym rozwiązaniem godnym uwagi jest również szybki przekaz pieniężny https://www.przelewy24.pl/szybkie-przekazy-pieniezne dzięki któremu możemy zrealizować płatność w bardzo sprawny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  3. Płatności bezgotówkowe są aktualnie najbardziej popularnymi metodami zawierania transakcji w Polsce. Dlatego też specjalnie dla studentów powstała karta walutowa https://www.igoriacard.com/anonimowa-karta-dla-studentow która pozwala na realizowanie płatności w kraju lub będąc za granicą. Myślę, że tego typu innowcyjne rozwiązania są bardzo fajne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Chyba już każdy z nas miał okazję i nadal używa kart i płatności zbliżeniowych. Ja jednak w przypadku gdy wyjeżdżam gdzieś za granicę to wolę najpierw w kantorze internetowym https://cinkciarz.pl/wymiana-walut kupić sobie walutę i wtedy ją mieć przy sobie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem bardzo fajne są płatności bezgotówkowe i raczej każdy z nas dziś używa takiej formy płacenia. Ja również jeszcze często korzystam z kantoru internetowego Cinkciarz.pl gdyż wiem jak dobre ma kursy wymiany walut. Zresztą nigdy się na nim nie zawiodłam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za świetne info o płatnościach zbliżeniowych! To naprawdę wygodna opcja, zwłaszcza w codziennym pośpiechu. A jeśli ktoś szuka sprawdzonej firmy do obsługi płatności online, to https://klik-24.com/ jest zdecydowanie wart polecenia!

    OdpowiedzUsuń