Blog o bankowości

            Blog o bankowości

wtorek, 5 listopada 2013

Początki bankowości

Początki bankowości
Zaczniemy troszkę od historii bankowości, aby wprowadzić wszystkich moich czytelników w odpowiedni nastrój i klimacik. A zatem zaczynajmy….
Z czym tak właściwie kojarzy Wam się bankowość?


A jak myślicie jak było kiedyś? 100, 200, 500, 1000 lat temu? Czy rycerze w srebrnych zbrojach też posiadali swoje „konta” w banku? A co było wcześniej?

Wszystko zaczęło się bardzo, bardzo dawno temu…. Początki bankowości sięgają już czasów starożytnych. Nie istniał wówczas żaden system bankowy, a zatem bank mógł założyć każdy. Instytucje te podlegały jedynie zwykłym normom prawa handlowego. Ówcześni bankowcy zajmowali się głównie obrotem wekslowym oraz udzielaniem  pożyczek. Ponadto mogli także wykonywać zwykłe operacje handlowe. W związku z tym bankowcy jednego dnia udzielali kredytów, a innego kupowali zboże. Wraz z upadkiem kultury antycznej dalszy rozwój bankowości został chwilowo wstrzymany, aż do epoki średniowiecza. 

W XVI wieku we Włoszech nastąpił ponowny rozkwit bankowości.  Za jej prekursorów uznaje się włoskich handlarzy pieniędzmi. To oni bowiem zajmowali się przechowywaniem i transportem pieniądza kruszcowego. Klienci deponowali u takiego bankiera swoje środki pieniężne, a w zamian otrzymywali weksel. Dzięki temu dokumentowi mogli odebrać swój wkład od innego bankiera w miejscowości przeznaczenia. Ławę przy której średniowieczni wekslarze wymieniali pieniądze nazywano banca. Od tego słowa pochodzi nazwa „bank”.


W XVIII i XIX wieku nastąpiła dalsza ekspansja bankowości. Zaczęto wprowadzać regulacje dotyczące prawa bankowego, normując tym samym działalność tych instytucji.  Powstawały kolejne banki, które poszerzały zakres oferowanych usług. Dostosowywały je do rozwijającej się przedsiębiorczości i wzrastających potrzeb rynku. Rozwijał się proces specjalizacji banków. Banki otrzymały szereg przywilejów, jednocześnie wprowadzono pewne ograniczenia. Zaczęły rozwijać się systemy bankowe. Po II wojnie światowej zaczęły powstawać banki uniwersalne. Następnie wykształciła się bankowość międzynarodowa, prowadząca działalność depozytowo-kredytową w skali międzynarodowej.

Bankowość rozwija się cały czas. System bankowy jest obecnie bardzo rozbudowany i unowocześniony. Nieustannie powstają nowe rozwiązania oferowanych usług i produktów, dopasowane do potrzeb klientów.  Tę tematykę chciałabym przybliżyć wszystkim moim czytelnikom, nie tylko samą teorię, ale przede wszystkim aspekty praktyczne.

Źródła:
Podstawy bankowości. System bankowy, kredyty i rozliczenia, ryzyko i ocena banku, marketing,  Wydawnictwo Difin, Warszawa 2006, s. 33.
Dobosiewicz Z., Bankowość, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2003, s. 15.

Wykorzystana grafika: Galeria ClipArt Microsoft Word.

1 komentarz:

  1. Ja się jakoś za specjalnie nigdy historią bankowości nie zajmowałam. Jak dla mnie świetnie sprawdzają się za to wymiany walut https://cinkciarz.pl/wymiana-walut tym bardziej, jeśli chodzi o kantor internetowy. Jestem świadoma, ze w takim miejscu mogę liczyć na zdecydowanie najlepsze kursy wymiany.

    OdpowiedzUsuń