Blog o bankowości

            Blog o bankowości

niedziela, 17 listopada 2013

Oszczędzanie - formy

Oszczędzanie - formy

Każdy z nas na pewno nie raz słyszał o oszczędzaniu, albo sam chciał lub oszczędzał na coś. Czym tak właściwie jest oszczędzanie?

Oszczędności to nadwyżka dochodu nad konsumpcją. Oszczędzamy, gdy tę nadwyżkę odkładamy lokując ją w różnego typu instrumentach oszczędnościowych.

W jaki sposób można oszczędzać? Do wyboru mamy np.
  •          lokaty
  •          konta oszczędnościowe
  •          obligacje
  •          produkty strukturyzowane



Najpopularniejszą formą oszczędzania są lokaty. Oprocentowanie, jest co prawda niskie, ale dają one bezpieczeństwo odzyskania ulokowanych środków dzięki gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.  Na procent składa się wysokość marży oferowanej przez bank oraz stopy WIBOR (czyli oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym). Warto wspomnieć, iż zrywając lokatę najczęściej tracimy zarobione odsetki.

Innym sposobem na efektywne odkładanie swoich pieniędzy są konta oszczędnościowe. Istnieje tutaj możliwość wpłaty i wypłaty kapitału w dowolnym momencie w zasadzie bez utraty odsetek. Ich oprocentowanie jest w miarę wysokie, należy jednak przy wyborze brać pod uwagę poziom inflacji. Ważny jest także sposób kapitalizacji odsetek.

Bezpieczną formą są także obligacje skarbowe. Kupując te instrumenty udzielamy pożyczki państwu, a w zmian oczekujemy zysku w postaci procentu. Najlepiej jest wybierać obligacje krajów o korzystnej ocenie finansowej. W Polce możemy swobodnie kupować obligacje rządowe.  Mają one oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR i mnożnik, które może być stałe lub zmienne. Termin ich wykupy wynosi zazwyczaj od 2 do 10 lat.

Oszczędzać można także dzięki tzw. produktom strukturyzowanym, które polegają na połączeniu instrumentów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Osiągnięcie przez nas określonego zysku, zależy tutaj od wyników określonego parametru.

Źródło:
Baranowska-Skimina A., Sposoby oszczędzania: jak wybrać odpowiedni?, eGospodarka.pl, http://www.finanse.egospodarka.pl/91372,Sposoby-oszczedzania-jak-wybrac-odpowiedni,2,60,1.html, [dostęp 17.11.2013]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz